KDE LÉTÁME - Rakousko, Itálie, Slovinsko, Francie, Chorvatsko, Španělsko, Dánsko, lyžování a létání v Alpách


Rakousko - terény pro paraglidingové zájezdy

Rakouské Alpy se svým dlouhým hlavním masívem jsou jakousi kuchyní počasí, kde se meteorologická situace mnohdy dělí či „krájí" vedví. Tak se často stává, že jedna polovina má lepší podmínky než ta druhá. V jednom údolí prší nebo fouká silný vítr, zatímco o dvě údolí dále se dá relativně bezproblémově létat. To umožňuje, si mnohdy za lepším počasím zajet, aniž bychom museli najezdit stovky kilometrů. Samozřejmě toto platí jen za jistých meteorologických situací a neznamená to, že se vždy a za jakéhokoliv počasí na některém kopci v Rakousku létá.

Rakousko Pinzgau Rakousko Greifenburg Rakousko Pinzgau
 


 

Greifenburg

Jedním z nejznámějších a velmi frekventovaných terénů jižní části rakouských Alp. Několik desítek kilometrů dlouhé O-W orientované údolí s nesčetnými bočními údolími, je ideálním terénem pro začínající přeletáře. Létá se z více startovišť, počínaje cvičným startem s převýšením 400m až po vrchol hřebene s převýšením přes 1000m. Greifenburg má co se paraglidingu týká výbornou infrastrukturu. Přistání je vlastně součástí kempu který leží vedle krásného jezera ke koupání. Ke startovištím vede asfaltová silnice. Během výletů vyjíždíme dvakrát až třikrát denně nahoru. Též vícero místních taxislužeb nabízí za letového počasí vývozy na startoviště. Podrobnější informace naleznete na webu http://www.fliegercamp.at/


Zillertal

Dalším námi navštěvovaným terénem v malebném údolí řeky Ziller. Údolí je orientováno N-S což znamená, že z východně orientovaného hřebene se dá létat termika již za časnějších dopoledních hodin. Mnohdy se dá udržet v termice již od 09.00h ráno. Toho využívají zkušení přeletáři, kteří odsud startují na dlouhé přelety. Nevýhodou této orientace údolí je, že již při slabší fénové situaci zde fouká silný údolní vítr. Startuje se z více startovišť, Penken, Finkenberg, Ahorn, kam jezdí lanovky, anebo Hirschbichlalm kam se dá vyjet za poplatek vlastním autem po Zillertaler Höhenstrasse. Kempujeme přímo na přistání, provozovatel tamní paraglidingové školy doporučí, jen občas zajít do přilehlé restaurace a penzionu udělat trošku útratu. Bližší info http://www.zillertaler-flugschule.com/


Pinzgau           

je vlastně jen název tohoto údolí, a asi nejdelšího souvislého letového hřebene v Alpách. Říka se mu Pinzgauer Spaziergang (přel. procházka po pinzgau). Je orientované O-W a za dobrých podmínek se dá prakticky letět rovně nad hřebeny, několik desítek kilometrů. Na jedné straně známé městečko Zell am See, na straně druhé Gerlos Pass a mezi nimy asi 60 km rovného hřebene. Naším cílem je malé městačko Neukirchen, odkud vede lanovka za relativně nízkou cenu (vloni 11,-€ se startovným, oproti 24,-€ v Zell am See bez startovného), na vrchol Wildkogel. Startoviště je prakticky všude kam si rozložíte křídlo. Nemá se startovat jen v bezprostřední blízkosti lanovky. Přistání je v údolí na rozlehlých loukách, hned vedle tenisových kurtů. Kempujeme buď na divoko, poblíž malého jezírka ke koupání, nebo v některém z privátních kempů poblíž. Info na http://www.neukirchen.at/

 

Achensee

U Achensee se občas zastavíme při výletech směřujících do centrálních Alp nebo Dolomit. Hlavní startoviště se nachází přímo nad jezerem, kam vede velká kabinková lanovka. Je známé hlavně svými S.I.V. kurzy pro německy hovořící klientelu. České školy tohoto terénu nevyužívají, cizí školy nedostanou pro pořádání S.I.V. kurzů povolení. Je to krásný terén s nádherným panorama. Startoviště Zwölferkopf se nachází velmi vysoko v 2040m aMSL, jezero samotné leží na 1000m aMSL. Vyhlášené jsou večerní lety v laminárním proudění údolního větru. Info http://www.rofanseilbahn.at/

 

Brauneck

Jako další terén poblíž Achensee navštívíme občas Brauneck. Brauneck není vlastně už terénem rakouským ale německým. Nachází se na sevrním výběžku Alp u městečka Lenggries. Info http://www.lenggrieser-gleitschirmflieger.de/

 

Stubaital - Stubai Cup 2011

Stubai Cup je každoroční testival paraglidingu, pořádaný tamní Flugschule Parafly s prodejní výstavou a možností testování  nových produktů. Koná se letos 18-20.března. Chceme s sebou vzít i lyže a snowboardy, pokud nebude letovo můžeme se jít jeden den sklouznout. Ubytování zajistíme na dvě noci někde poblíž.

 

Itálie - letové terény pro paragliding

Itálie nabízí spoustu rozmanitých míst k létání. Od vysokohorského létání v Dolomitech až po příjemné svahování v mořské bríze na pobřeží někde poblíž Řima. Víno, pizza, pasta, formaggi a přes poledne zavřené obchody. Italové jsou svoji, všude autem s mobilem na uchu, temperamentní ale vlastně v pohodě. Lepší jezdit v Neapoli v dopravní špičce než v Praze. Všechno vypadá neorganizovaně ale funguje výborně. Pochopit a nesnažit se něco měnit. Na přistání nebo na startu poklábosit, usmát se, dát si skleničku vína a vše je tutti bene. Bella Italia.

 

Italie Castelluccio Caffee Italie Castelluccio Italie Dolomity

 

Dolomity

Každý kdo se považuje za paraglidistu musí jednou létat v Dolomitech. Sella Gruppe, Col Rodella, Sasso Lungo, Belvedere, Pass Pordoi, Marmolada, všechno věhlasná jména ve slovníku každého pilota. Dolomity jsou nejzajímavější od konce léta až do pozdního podzimu. Na jaře je tu termika moc brutální a přes léto se v této kuchyni počasí tvoří pravidelně odpolední bouřky. Zato koncem léta a na podzim, kdy se v nižších polohách začínají tvořit inverze, se tady nádherně létá. Svislé skalní masívy jsou už níže stojícím sluníčkem optimálně nasvíceny a tak se stačí, „přilepit" se ke skále a už to jde nahoru. Startoviště leží ve výškách kolem 2000m aMSL a za dobrých podmínek, při stabilní tlakové výši to tu chodí přes 4000m. Za dobrého počasí o víkendech, je v Dolomitech v tuto roční dobu přelidněno. Proto spojujeme tento zájezd s některým jiným vhodným terénem. Osvědčil se nám asi 70km vzdálený Meran, nebo při cestě tam/zpět Achensee. Nocujeme buď jen tak ve spacáku na některém z četných odpočívadel nebo dole v kempu v Canazei. Pro létání v Dolomitech to chce mít už nějakou tu hodinku nalétáno. 

 

Meran

spojujeme většinou s Dolomity, kde je o víkendech moc plno. Oblast proslulá svými jablky, která tu mají díky teplejšímu mikroklimatu ideální podmínky k růstu. Se svými četnými startovištěmi, zajímavá ale i pro nás paraglidisty. Na jeden z nejvyšších hřebenů, Hirtzer vede i kabinková lanovka do 3000m. Za termického počasí to tu nádherně chodí i přes 4000m. Ale i ten 20minutový slet tu stojí za to. Kempovat se dá v jednom z kempů v Meranu nebo jen tak u řeky.


Piave d Alpago

Piave ď Alpago, již mezi paraglidisty velmi známé. Pořádalo se tu  více českých mistrovství a prakticky po celý rok se zde uskutečňují různé národní a mezinárodní závody. Okolní hřebeny se tu svírají kolem údolí do jakési podkovy. Ideální věc pro začínající přeletáře. Létáte nad hřebeny a přistání je stále na dokluz. Když ale zvládnete přeskok přes široké údolí řeky Piave a neskončíte v Belunu u Merkatoru, máte otevřenou cestu až do Feltre. Na druhou stranu přes hřeben jste už zase v Avianu. Přistání s kempem leží v prostřed údolí na vyvýšené planině, kam zpravidla údolní vítr ještě nezasahuje. Místní pilot a provozovatel kempu Felice je velmi příjemný člověk se kterým rádi popijeme skleničku výborného místního červeného. Piave je i přes svůj XC potencial velmi vhodný pro začínající piloty.

 

Feltre

Feltre je vlastně takový menší kopec s vrcholem Monte Avena odkud se startuje. Je schovaný před výškovým větrem mezi okolnímy vyššími masívy, což způsobuje že se tu dá spíš létat, když všude okolo fouká silnější vítr. Na něj pak navazuje údolí směrem k Belunu a Piave ď Alpago. Přeletáři to zde berou jako přestupnou stanici z Bassana. I zde si přijdou na své jak ambiciózní závodníci tak zelenáči.  


Bassano

...mekka paraglidingu již od jeho počátků. Známé a hojně navštěvované především piloty z Německa a Holandska. V obdobích katolických svátků je zde skutečně přelidněno. Pilotům upřednostňujícím více privátní sféry ve vzduchu doporučuji pak jiné cíle. Přesto je Bassano velmi atraktivní svou infrastrukturou a množstvím startovišť v různých výškách. Již léta tu funguje Paraglidingová škola MONTEGRAPPA AIRPARK která nabízí své služby a dobře fungujíccí shuttle na startoviště.   Bassano má velmi stabilní počasí s vlastním mikroklima, létat se tu dá prakticky již od ledna až do listopadu. V letních měsících je termika tlumena smogovým oparem z průmyslové Padovské nížiny a vyplatí se jezdit spíše do nedalekého Feltre nebo Piave ď Alpago. Bassano je velmi vhodné i pro začínající piloty.


Meduno

...je malá rozespalá vesnička někde mezi městy Pordenone a Udine. Hřeben Monte Valinis je prvním výběžkem Alp z rozsáhlé Italské Pádovské nížiny a je optimálně orientován k větru, když se za ním centrální Alpské masívy začnou nahřívat a nasávat vzduch z okolních rovin. 700 m vysoký a kilometry dlouhý hřeben láká k hodinovým letům  v dynamickém proudění. Žrouti kilometrů zde také nepřijdou zkrátka, odtud jsou létány distance i přes 100 km, například Feltre nebo Bassano. Profil kopce bez stromů a překážek umožňuje zkušenějším pilotům trénovat toplanding anebo touch and go. Dostatečný výškový rozdíl umožňuje bezproblémový nástup do termiky, která se spojuje s dynamickým laminárním prouděním, pak už nestojí hodinovým letům nic v cestě. Specialitou tohoto kopce je večerní svahování  v absolutně klidném dynamickém proudění až do západu slunce. Místem pro přistání jsou rozsáhlé louky, kde se nachází i kemp. Tento terén je velmi vhodný i pro začínající piloty.


Aviano

...je od Meduna vzdáleno jen asi 30km. Při zájezdech do těchto míst navštěvujeme zpravidla oba terény. Pro přeletáře není problém za patřičných meteorologických podmínek letět z jednoho k druhému. Za Avianem navazují další vyšší hřebeny, kde leží známé letové místo Piave d´ Alpago. V bezprostřední blízkosti za městečkem Aviano se nachází americká letecká základna. Z toho důvodu se v Aviánu smí létat jen mimo pracovní dny.

 

Střední a Jižní Itálie

Zájezdy do střední a jižní Itálie jsou minimálně týdenní. Na tyto větší vzdálenosti se nevyplatí jezdit jen na prodloužené víkendy. Navštěvujeme více letových míst, přesunujeme se podle počasí a předem stanoveného plánu. To pak nazýváme paragliding safari. Obdobu najdete i u trénů Francouských a Španělských. Jezdíme do známějších míst jako, Castelluccio, relativně vysoko položený sopečný kráter s překrásnou přírodou a jen s travnatým porostem. Monte Cucco, nádherné oblé kopce s velikým předpolím. Tre Pizzi, též oblý a jen krátkou travičkou porostlý dlouhý hřeben, odkud se dá letět až do Sarnana. V Sarnanu se v létě létá a v zimě je tu lyžařské středisko. Cassino, s mohutnou středověkou pevností nebo Norma, malé městečko na skále poblíž pobřeží. Samozřejmě se snažíme objevovat i nám ještě neznámé nebo nové.

 

Slovinsko - oblíbené letové terény pro paragliding

Jsme přeci Slovani, si musíme rozumět. Říkám místnímu vinaři kam chodíme pro zásoby, přičemž se dorozumíváme rukama a nohama. Jednou se ptáme na cestu místní kolchoznice a ona odpovídá. Tam u pokopališče do lava. Otočím se k sousedovi a ptám se, viděl jsi tu nějaké koupaliště?!? Ona se směje a říká, nééé tam co mrtvi pokopani. Julské Alpy jsou krásné, jen trošku náchylné na počasí, zato Lijak u Nove Goricy, jako vstupní brána do Julek má snad 350 letových dnů v roce. No a když to v Julkách vyjde tak je to supr parádní polítáníčko.

 

LijakSPadakem Lijak Pizzerie Shora Lijak hřeben shora


 

Lijak, Kovk

Lijak - o něm se říká, že má snad 360 letových dnů v roce. Má opravdu své mikroklima, já mu říkám Lijacká modrá díra. Je to krásný přehledný terén, kam jezdí spousta škol létat s kurzy, když u nás není letovo. Dlouhá skalnatá hrana tvoří odtrhovou hranu pro termiku, podél ní se dá bezproblémově letět až k údolí před Ajdovščinou. Pokud zvládnete přeskok, pak už máte otevřenou cestu přes další startoviště Kovk až k Anténám, oblíbeným otočným bodem přeletářů. Zpět je to trošku obtížnější a chce to už vyšší základny mraků pro potřebnou výšku na přeskok. Anebo, ti odvážnější to vezmou přes přední kopce a vracejí se od jihu s krásným FAI trojúhleníkem.

 

Kobala

je velmi frekventované startoviště nad vesnicí Tolmin v Julkách. Má to své opodstatnění. Startuje se na tři směry O, S, W, termicky velmi aktivní a navazuje přímo na skalnatý jižní hřeben Polovnik  nad Kobaridem. A jak již v nadpisu napsáno, když to tu funguje, je to parádní polítáníčko.

V Kobaridu a Bovci jsou další startoviště, Stol, Kuk a velmi vysko položený Kanin.

 

Francie - osvědčené termické terény pro paragliding

Proč potkáváme mimo Francii tak málo Francouzů všude ve světě? Nemusí nikam do zahraničí cestovat, protože doma mají skoro všechno. Od vysokých horských masívů a malebných údolí Alp a centrálního Masívu, překrásných oblastí Provence a Rhöne, po pobřežní letoviska Středozemního Moře a Atlantiku. Francie je velmi rozmanitá na to aby ji člověk popsal v pár větách. Nespočet kulturních památek, vynikající francouzské sýry a vína, příjemní lidé. To vše si člověk musí prostě zažít a okusit sám.


Monako Město Padak Monako Pláž Monako


 

Monako

...je naším klasickým cílem ještě v zimním, nebo časně jarním období, kam se vydáváme již po několik let. Zatímco u nás doma panuje stále zima, tam dole v mediteránních oblastech Středozemního moře ukazuje sluníčko už svojí sílu. Kvetou broskve, tráva se zelená a my se vyhříváme na písčité pláži, sloužící i jako přistávací plocha. Večer se scházíme na oblíbené hotelové terásce při posezení u piva. Program v týdnu organizujeme podle počasí a zájmu. Létá se převážně podél skalnatého masívu nad Monakem, který má převýšení až 1000m. Podnikáme výlety do dalších letových terénů v okolí, jako Sospel, Gourdon, Greoliéres. Převážně se jedná o přehledné terény, vhodné i pro méně zkušené piloty. V Gourdonu je za termické situace obtížnější přistání, vše se ale řeší operativně na místě. Za nepříznivého počasí nabízí Monako a okolí spoustu alternativních činností. Procházka po trati formule 1 v Monte Carlu je již tradicí. Návštěvu podmořského akvária, terény pro lezení, nebo jen pěší tůry s nádhernými vyhlídkami. Bydlíme v hotelovém komplexu Le Golfe Bleu, který poskytuje vše potřebné pro příjemný pobyt. Apartmány jsou plně vybaveny, s kuchyní (nádobí, sporák, lednice, mikrovlnná trouba) obývací místností s televizí, ložnicí, koupelnou a prostorným balkonem. Jen několik minut pěšky, přímo pod hotelem, se na pláži nachází oficiální přistávačka. 

 

Sospel

je malá vesnička uprostřed velikého údolí, vzdálené asi 20km od pobřeží. Startoviště Mt. Agaisen je chráněno okolními vrcholy před větrem, tudíš se tu dá létat když na pobřeží už moc fouká. Druhé startoviště La Lavina se dá využívat při východním větru.

 

Gourdon

je od Monaka už kousek dále, asi 90km. Malé skalní městečko, na strmém výběžku je známou turistickou atrakcí. Z něho je pak krásný výhled do rozsáhlého údolí. Létá se z výše položené náhorní planiny, na jejíž hraně se dá svahovat. Za termického počasí se tu dají létat krásné přelety kolem celého údolí. Ale pozor, tento terén je náchylný na vítr a termickou aktivitu. Už nejednou jsme promeškali správnou dobu startu a zůstali pak až do pozdních odpoledních hodin sedět na startu.


Alassio

V Allasiu se občas zastavíme posvahovat u pobřeží, při příjezdu nebo odjezdu z Monaka.

 

Savojské Alpy a Provance

Do těchto míst jezdíme opět na delší dobu, týden a déle. Navštěvujeme pak různé terény podle podmínek a nějakého stanoveného plánu. Tomu pak říkáme u nás paragliding safari, jaké najdete i u jižní Itálie a Španělska. Jen namátkou vybrané a nejznámější v Savojských Alpách. Lac ď Annecy, jezero nad kterým se létá, velmi známé z pořádání SIF kurzů takzvaných krizovek. St. Hillaire, městečko poblíž Val ď Isere. Místo proslulé svým festivalem 'Coup-icare', je to jakýsi karneval ve vzduchu pořádaný již léta. V Provance pak velmi známý Laragne, kde se pořádaly už nespočetné mezinárodní závody, nebo Greoliéres nenápadný ale krásný terén už blíže pobřeží. Do Nice ke koupání je to přes Gourdon už jen asi 50km.

 

Chorvatsko - paragliding výlety

Pod Chorvatskem si každý představí pláž s oblázky, tyrkysově modré moře, oblohu bez mráčku a v sezóně spousty turistů. Kousek dále od pobřeží je tomu ale úplně jinak. Poklidná městečka a vylidněné vesnice, příjemní domorodci, kopce a hory s úžasnou přírodou. Bohužel ale až dodnes i přítomné pozůstatky války v podobě rozbitých domů a někdy prázdných pohledů starých lidí.

 

Buzet Kemp Jesenice Pristav Tribalj

 


 

Buzet

Kdo by to řekl že Istrie má takové kopce. V Buzetu se pořádal napříkad naposled 2009 PWC a vícekrát do roka se tam uskutečňují různé národní a mezinárodní závody. Stanujeme většinou v kempu přímo na startu u trošku podivínského místního pilota Nevia. Start je na hraně náhorní plošiny, podél které se pak létá na jednu stranu až do Slovinska a na druhou k pobřeží, dalšímu letovému kopci Učka. Vzadu pak navazují další kopce, takže se tu dají létat krásné uzavřené FAI trojúhelníky. Nejlepší létaní je tu na vrcholu a koncem léta až do podzimu.

 

Učka

Učka navazuje na náhorní plošinu nad Buzetem a na druhou stranu se dá letět podél pobřeží (létá se směr větru a termika od pevniny ne od  pobřeží) směrem na Pulu. Zajímavostí jsou tu mraky se dvěma základnami. Od pobřeží tvoří mořská bríza základnu níže, než z druhé strany od pevniny termika.

 

Tribalj

je hned druhý hřeben od pobřeží. Dlouhý a velmi vysoký a přehledný. Jsou tu nádherné výhledy na pobřeží a protilehlý ostrov KRK s mostem Evropa. Přistání je dole ve vesnici hned naproti padáčkářské restaurace. Létání je tu spíše lokální, určitě se dá letět i směrem do vnitrozemí ale to jsem nikdy nezkusil. Asi 15km směrem do vnitrozemí je malý a nenápadný kopec u vesnice Fužine. Tam se dá létat když to na Tribalji moc fouká.

 

Kaštelir

Malá svahovací hrana tak 150m vysoká nedaleko pobřeží u města Novi Grad. Relaxovat posvahovat, jet se vykoupat k moři a večer bivak na startu s opékanými bramborami. Svahovací hrana je jaksi vystrčená do širokého údolí, kterým proudí mořská bríza do vnitrozemí. Ale pozor ostřílení přeletáři kteří se nebojí s termickou bublinou odcestovat dozadu s větrem si také přijdou na své.

 

Makarska

Kdo by neznal Miami Chorvatska, Makarskou riviéru. V létě se tu můžete postavit do zástupu a nechat se nést davem po přístavní promenádě. Na konci sezony, tak v půlce září je tu stále krásně a turistů už ubývá. Při letech nad masivem Biokovo máte převýšení nad mořem a přistáním 1500m s neuvěřitelným výhledem na ostrovy Hvar, Brač a Pelješac. Jezdili jsme sem po léta, užít si ještě trochu moře a létání. Poslední dobou mi ale na chuti ubíraly sankce místních úřadů a i správce terénu, kteří vybírají nesmyslné horentní poplatky bez jakýchkoli služeb. Nehledě na vrtkavé počasí během našich návštěv poslední roky. Třeba se sem ale zase někdy vydáme, na dovolenou... s možností polétat. Neříkej nikdy NIKDY.

 

Španělsko Andalusie

Španělská Andalusie je velmi rozmanitá a vůbec ne tak suchá a vyprahlá, jak si mnozí myslí. Z rozsáhlých úrodných nížin jakoby vyrůstají do výšky skalnaté kopce, pohoří, hřebeny a náhorní plošiny. Nekonečné lány polí v nížinách střídají převážně olivové háje a sady, které pak přecházejí na strmějších svazích v hustý porost nízkých dřevin. Koncem léta a na podzim, je zde počasí asi nejstabilnější. Slunce už nemá takovou sílu jako v letních měsících, pole jsou sklizená a převážně zoraná. Toto podporuje vzniku velmi příjemné spolehlivé termiky, která někdy setrvá až dlouho po západu slunce. Asi nejsilnějšímy zážitky a specialitou terénu kolem Algodonales je létání s orlosupy. Tito ptáci jsou zvyklí na přítonmost paraglidistů a rogalistů ve vzduchu. Není vyjímkou, když točí v jednom stoupáku s padákem ve vzdálenosti jen několik málo metrů. Dodává to neuvěřitelný pocit sounáležitosti s přírodou... Na stránkách místního průkopníka závěsného létání a paraglidingu, Gerharda Gantera můžete shlížet aktuální fotky z každodenního dění kolem létání.

Spanelsko Algodonales Algodonales Orlosup Spanelsko Algodonales


Algodonales

Algodonales je centrem a záchytným bodem paraglidistů a rogalistů všech národností. Leží na úpatí masivu Sierra de Lijar ze kterého se převážně létá. Nacházejí se zde čtyři startoviště do všech směrů větru. V okruhu do 50km najdeme pak spoustu dalších startovišť a terénů, vhodných pak při silnějším větru, nízkých základnách nebo příliš silné termice. Ronda la Vieja, Montelano, El Bosque a další. Při silnějším západním větru je velmi zajímavý i výlet k pobřeží Atlantiku, kde se svahuje na písečných dunách. Nedaleko Algodonales leží krásné jezero, ve kterém se dá v tuto dobu ještě nádherně koupat.

 

DÁNSKO svahování na dunách groundhandlingkurz

Dánský ostrov Samsø leží v Baltském Moři v úžině Kategattu. Proč ale jezdit do téměř placatého Dánska a ještě k tomu na mrňavý ostrůvek létat na padáku. V Dánsku se létá na pobřežních dunách, které jsou tak do 50m vysoké a povětšinou porostlé trávou. Také tam fouká docela často. To je ideální kombinace pro svahování nízko nad terénem a pro pozemní trénink s padákem.

 

Dánsko Samso
 Dánsko Samso  Dánsko Samso

 


 

Samsø

Znáte to, sedíte na startu a pozorujete, jak někdo kazí jeden start  za druhým. Ale ruku na srdce kdo se může chlubit tím, že bez problémů odstartuje při větru 7m/sec. Všechno se dá natrénovat a nacvičit. Kdo se nechce zdokonalit v křížových startech, nebo se naučit start na „kobru". Dlouho jsme hledali optimaální terén pro pozemní tréning, groundhandling. Na Samsø jsme ho našli. Malý ostrůvek, kde je to od jednoho pobřeží k druhému jen pár kilometrů. Jsou tam prakticky na pár čtverečních kilometrech startoviště do všech směrů. Trávou porostlé duny, rozlehlé rovné louky.  Po startu pár průletů nad zemí, tuch and go a zase přistát. Ohromě to zvedá sebevědomí a jistotu pilotáže. Máme připraveny různé cvičení s padákem třeba jen na zemi, vůbec to není nudná záležitost. Pak jen v klidu posvahovat a kochat se klidným letem. Koupání se samozřejmě nevylučuje a nějaké to pivko povezeme také s sebou.

 

Dále bychom chtěli po zkušenostech z vydařeného loňského výletu oslovit i piloty motorových padáků PPG. Sami bereme letos jeden komplet PPG s sebou a uvítáme další piloty. V časných ranních a pozdějších večerních hodinách kdy je vzduch téměř bez pohybu je ůžasné brázdit nízko nad hladinou při pobřeží, nebo si prohlédnout ostrov a okolí z výšky. Na ostrově nejsou žádné problémy s motorovým paraglidingem.

 

 

Lyžování a létání zima Rakousko

Co si takhle trochu protáhnout pírka v zimním spánku??? Jezdíme  do Alp provětrat prkýnka, ať lyže nebo snowboard. V Zillertalu si můžete večer po lyžování zajódlovat s Zillertal Schürzenjäger, nebo jen tak relaxovat v sauně. No a na Krippensteiner Freeride Arena se pořádně vyřádí ti malí velcí v hlubokém prašanu mimo sjezdovky.

 

Lyžování v Alpách s Wingover.cx Lyžování v Alpách s Wingover.cx Lyžování v Alpách s Wingover.cx

 

Zillertal

Dlouhé údolí řeky Ziller je po obou stranách poseto zimními lyžařskými středisky. Hochzillertal, Fügen, Hochfügen, Gerlos, Mayrhofen, Finkenberg a zakončeno známým Hintertux. V jarních a letních měsících sem jezdíme za létáním, tak proč sem nevyrazit v zimě s lyžema nebo snowboardem a třeba i s padákem. Ubytování zajišťujeme podle potřeby kam chceme jet a kolik nás je. Informace o regionu naleznete zde.

 

Krippenstein

U Hallstattu je vyjímečný tím, že zde je největší oficiální freeridová oblast. Pro všechny kdo milují nedotčený prašan někde daleko od frekventovaných sjezdovek ideální věc. Pořádně se vyřádit v prašanu a večer padnout polomrtvý únavou do postele s pivem v ruce. Ubytování je nejlepší někde nahoře v chatě, kterých je zde vícero a nabízejí jednoduché spaní s polopenzí. Informace ke Krippensteinu naleznete zde.